PROVOZ MŠ od 1. 9. 2021 6:00–16:00
Děti budou v MŠ bez roušek. Zákonní zástupci jsou zodpovědní za to, že předávají dítě zcela zdravé, bez respiračních onemocnění. Učitelky mají právo v zájmu zachování zdraví ostatních dětí nepřijmout dítě se známkami nemoci.
Přivádění dětí do školky: 6:00–8:00
Odvádění dětí po obědě: 12:00–12:20
Odvádění dětí po odpolední svačině 14:30–16:00
Plánované akce
Besídka pro maminky dětí ze třídy Berušek
Ve středu 4.5. 2022 se děti ze třídy Berušky proměnily v myšičky a kočičky, aby svým maminkám předvedly, co se pro ně k jejich svátku naučily. Pásmo písní, her a tanečků se maminkách i všem ostatním hostům moc líbilo a odměnili děti velkým potleskem. Všechny dojaté maminky navíc dostaly od svých dětí krásný dáreček a velkou pusu s poděkováním za její lásku, starost a obětavost. Příjemně strávený čas si všichni přítomní ještě mohli prodloužit společným tvořením keramického výrobku v keramické dílničce.

Keramické dílny
Ve středu 4.5.2022 se v naší školce konaly keramické dílny pro rodiče a děti. Společně zde měli možnost vyzkoušet si práci s keramickou hlínou, které každý dostal kus. Pak už jen stačilo vybrat z předem připravených nápadů na výrobky, nebo se nechat vést vlastní fantazií. Společná tvorba nadchla rodiče i děti a většinou vyzkoušeli i více nápadů.
Po celou dobu panovala příjemná atmosféra, při které všichni rádi spolupracovali. Děkujeme všem zůčastněným za povedené tvořivé odpoledne, které se mohlo uskutečnit i díky projektu Svět řemesel.
Den Země
V úterý dne 26.4.2022 se děti ze třídy Motýlek zůčastnily akce Den Země, která proběhla v Ostravě – Porubě. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací, viděly ukázky původních řemesel a mohly se z blízka podívat na různá zvířátka. Součástí bylo tako mnoho zábavných aktivit a odměn. Společně jsme si připomenuli, jak důležité je starat se o přírodu a celou naší planetu.

Kurz plavání
Ve středu 20. dubna 2022 začal pro přihlášené děti kurz plavání, který bude probíhat každou středu až do konce školního roku. Hned první hodinu jsme si velmi užili!

Vítání jara
12. dubna 2022 se ve Svinově konalo vynášení Moreny a při této příležitosti vystoupily děti ze třídy Motýlek s ukázkou tradičních lidových tanců.

Na návštěvě ve škole
Ve středu 23.3. se děti ze třídy Motýlek zůčastnily zábavného dopoledne plného pokusů na hlavní budově základní školy. Hned další den jsme se byli s dětmi podívat i na průběh vyučování v 1. třídě, kde se děti také aktivně zapojily.
Divadlo Semafor – „O zeleném panáčkovi“

Sněhulík ve škole
V polovině března jsme se skřítkem „Sněhulíkem“ navštívili „základní školu“. Učili jsme se orientovat v čase a poznávat hodiny, hledali jsme shody a rozdíly v zařízení a vybavení MŠ a ZŠ při osobní návštěvě školy, jídelny, tělocvičny. Pokusili jsme se o „školu na nečisto“, abychom prověřili své znalosti, vědomosti, ale i pocity. Vyzkoušeli jsme si jednotlivé předměty – čtení, psaní, počítání, cizí jazyk, prvouku; hudební, výtvarnou a pracovní výchovu. Na tělesnou výchovu jsme zavítali do tělocvičny základní školy. Pozorovali jsme při práci žáky 1. třídy. S žáky 2. stupně ZŠ jsme ve specializované učebně prováděli chemické a fyzikální pokusy..
Sněhulík u lékaře
Na přelomu února a března jsme se skřítkem „Sněhulíkem“ navštívili „lékaře“. Prozkoumali jsme lidské tělo, seznámili se s viry, bakteriemi a nemocemi, které na nás útočí. Prakticky jsme si vyzkoušeli řadu zdravotnických profesí, seznámili se se správnou životosprávou, potravinovou pyramidou. Pověděli jsme si o úrazech a jejich předcházení, o bezpečnosti doma, venku, při pohybu. Zkusili si první pomoc.
Zimní radovánky
V měsíci únoru jsme si v rámci tematické části „Zimní radovánky“ povídali se skřítkem „Sněhulíkem“ o Olympijských hrách 2022, o lyžařském kurzu našich dětí, o zimních sportech a hrách na sněhu. Prováděli jsme pokusy s táním sněhu a ledu, postavili jsme sněhové stavby. Procvičili jsme si znalost a význam zimního oblečení, naučili se písničku, básničku i pohybovou hru.
Středisko přírodovědců, Ostrava – Poruba
V lednu a únoru 2022 se děti ze třídy Motýlek opět zúčastnily výukových kurzů ekologické výchovy.
V programu „Co se děje u krmítka“ se seznámily s druhy ptáků, kteří u nás přezimují, s typy krmítek, budek a hnízd. Společně poznávaly, co do krmítka patří a nepatří. Děti samostatně vypracovaly pracovní listy, zasoutěžily si a vyrobily „tuková krmítka“, která rozvěsily v parku.
O zvířátcích, která můžeme vidět v zimě a která ne, jsme si povídali v programu „Zvířátka v zimě“. Učili jsme se poznávat stopy zvěře, typy stop, rozdíly mezi nimi a odlévat stopy do sádry. Poté nás jako vždy čekala prohlídky expozic s živými zvířaty, která jsme mohli pozorovat, krmit nebo hladit.
Lyžařský výcvik
Ve dnesch 7.2. – 11.2.2022 se děti z MŠ Polanecká zúčastnily lyžařského kurzu, který se ukutečnil v areálu Skalka. Počasí nám přálo a všechny děti byly moc šikovné!

Maškarní bál
Bylo nebylo, jednoho krásného čtvrtečního dopoledne se konal v mateřské škole Polanecká maškarní bál. Na tomto bále se sešly všechny pohádkové bytosti z blízkého okolí. Spolu s Večerníčkem dorazil i Rumcajs, Karkulka, nechyběla ani víla Amálka a včelka Mája. Dorazili také čarodějové, indiáni a spousta dalších masek. Karneval začal tradičně promenádou, poté následoval program pro děti. Všichni si společně zatancovali v rytmu dětských písniček, zazpívali si a zasoutěžili. Celé dopoledne panovala v mateřské škole příjemná atmosféra plná radosti a smíchu.

Planetárium – „Kouzelný globus“
Ve středu 19.1.2022 se všechny děti naší MŠ zúčastnily exkurze v Planetáriu Ostrava. Nejprve jsme si poslechli živě moderovanou část s názvem „Co vidíme na obloze“. Pozorovali jsme hvězdnou oblohu, naučili se poznávat souhvězdí a planety Sluneční soustavy, pověděli si o pohybech Země. Potom jsme shlédli sférický film Kouzelný globus, který se nám velice líbil. Nakonec jsme navštívili Experimentárium s interaktivními exponáty. Na modelu plynné planety jsme zkoumali proudění plynů v atmosféře a proces vzniku polárních září. Prostřednictvím jednoduchého gyroskopu jsme si vyzkoušeli, jak zatáčejí kosmické lodi, prohlédli jsme si skafandr astronauta a vyzkoušeli jsme si, do jaké výšky bychom vyskočili na povrchu Měsíce. Také jsme se prohlédli v infračerveném světle nebo v zrcadlech, která deformují naše těla.


Vánoce ve školce!
I u nás ve školce jsme oslavili Vánoce jak se patří. S cukrovím, stromečkem, s dárečky i koledami.
Balíček pro radost
Všem, kteří se zapojili do projektu „balíček pro radost“ moc děkujeme!
Myslíme i na zvířátka
Nejen, že jsme si s dětmi ve třídě ozdobili krásný vánoční stromeček, mysleli jsme i na zvířátka venku! Těm jsme nazdobili také stromeček, ale né umělými baňkami. Přichystali jsme jim různé dobroty na stromeček, na kterých si mohou pochutnat.

Hurá, sníh!

Mikulášská návštěva
V pondělí 6.12.2021 naší školku navštívil Mikuláš se s andělem a čertem. Děti tuto vzácnou návštěvu překvapily veselými písničkami a básničkami. Někteří se báli čerta, jelikož neměli čisté svědomí. Ale všichni se chtěli polepšit. Za odměnu kžadý obdržel mikulášský balíček a šmouhu od čerta.

Návštěva knihovny
V pondělí 25.10.2021 jsme se zúčastnili 1. výukové lekce v místní knihovně v Ostravě – Svinově. Seznámili jsme se s chodem knihovny, jejími pravidly a rozdělením na jednotlivé sekce. Blíže jsme prozkoumali oddělení pro děti, způsob řazení knih a prohlédli si spoustu zajímavých knižních titulů.
Ujasnili jsme si také, jak se ke knihám správně chovat.
Co to šustí v lese?
V úterý 19.10.2021 se naše MŠ zůčastnila výukového programu v ZOO.
Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací o životě zvířat a jejich přitozeném prostředí.


zahrada dědy Hordubala
Dnes si děti ze třídy Beruška vytvořili krásný záhon se zeleninou, podle příběhu dědy Hordubala.
Nechybí nám ani věrný pejsek Lap, hlídající dědovi Hordubalovi jeho záhonek s mrkví, ani králíček, který si na mrkvičce rád pochutná!
život dříve a dnes
Ve středu 6. října 2021 se děti z naší MŠ zúčastnily projektového dne. Navštívili jsme státní zámek Raduň, kterým nás provedla kněžna Wanda a její sestra. Prošli jsme zámek nejen uvnitř, ale i okolí zámku. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o tehdejší době a životě. Navštívili jsme také Oranžerii, kde jsme si dokonce dali čaj o páté. Děti měly možnost ve skupinách vyzkoušet různé aktivity – postavit svůj vlastní hrad z dřevěných kostek, vyzkoušet si rozmístit zámecký interiér v místnostech a také plnit spoustu úkolů!


Děti ze třídy Motýlek a jejich krásné zdobené královské koruny!
exkurze do Legiovlaku
V pondělí 4.10.2021 jsme se s dětmi ze třídy Motýlek vypravili n vycházku za poznáním. Byli jsme se podívat na expozice věrné repliky legionářských vagónů z let 1918 – 1920, kdy na Transibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace a českoslovenští legionáři ovládli Sibiř. Mohli jsme nahlédnout do života tehdejších vojáků a prohlédnout si vybavení vlaku od nemocnice až po poštu.

den zvířat
V pátek 1.10.2021 se děti ze třídy Motýlek zůčastnily vzdělávacího programu ve středisku přírodovědců. Viděli jsme výcvik policejních psů a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o zvířatech!
Prohlíželi a hádali jsme stopy, plnili úkoly a zkoumali typické znaky různých divokých zvířat.


sportovní dopoledne se skřítky

Podzimníček se loučí s ptáčky
Vlaštovičko, leť,
už je na tě čas.
Listí žloutne, poletuje,
po strništích vítr duje,
bude brzo mráz.
TŘÍDNÍ SCHŮZKY RODIČŮ
VE STŘEDU 15.9.2021 V 15.30 HODIN,
V MŠ POLANECKÁ
dopravní hřiště
Ve čtvrtek 3.6.2021 děti ze třídy Motýlek navštívily Dopravní hřiště při ZŠ v Ostravě – Svinově. Cyklovýletu na vlastních kolech a koloběžkách z naší MŠ na Dopravní hřiště předcházela 14denní dopravní výchova ve školce a okolí.
Děti byly poučeny o možných nebezpečných situacích a dětem dostupných způsobech, jak se chránit (využívat praktické ukázky varující dítě před nebezpečím). Cvičili jsme bezpečné chování v dopravních situacích, kterých se děti běžně účastní, prakticky jsme nacvičovali bezpečné chování v některých dalších situacích, které mohou nastat (hry a aktivity na dopravní témata).
Našim cílem bylo :
• Aby děti získaly vědomosti a zkušenosti z dopravní výchovy, aby si vytvořily správné návyky, vztahy k okolí a k lidem
• Aby si vštěpovaly ukázněnost, vztah ke zdraví a hlavně opatrnost
• Aby se u dětí rozvíjely ty vlastnosti, které ovlivňují jejich reakce při chování v určitých situacích, zejména paměť, pozornost, soustředěnost, ohleduplnost, vnímání i orientaci v prostoru a čase
Den dětí!
Den dětí jsme oslavili v úterý 1.6.2021 na zahradě naší mateřské školy. Čekalo nás plnění různých úkolů, zdolávání překážek, soutěže a hry i hledání „pokladu“. Odměněni jsme byli intenzivním pohybem, dobrou náladou, krásným počasím, úsměvem a samozřejmě také sladkostmi.
Přírodní rezervace Rezavka
V rámci školního projektu „Chci vědět víc 2021“ se děti ze třídy Motýlek dne 26.5.2021 zúčastnily terénního výukového programu s názvem „Co se skrývá v lužním lese“.
Navštívili jsme Přírodní rezervaci Rezavka ve Svinově, kterou tvoří komplex vzácných lesních, lučních a vodních biotopů, charakteristických pro údolní nivu řeky Odry. Program probíhal na naučné stezce PR Rezavka, která je označena deseti popisnými tabulemi (deseti zastaveními). V průběhu programu se děti seznámily s přírodní rezervací z pohledu ochránce přírody, seznámily se s biotopem lužního lesa, řekou Odrou, která lemuje rezervaci a pozorovaly faunu a flóru, která se v lužních lesích nachází. Pozorovali jsme přírodní krásy kolem nás, obdivovali jsme množství „medvědího česneku“, který v té době ještě kvetl, sledovali drobný hmyz, ptáky a jiné živočichy. Soutěžili jsme ve vědomostním kvízu, zúčastnili se pohybové soutěže, pozorovali dalekohledem vodní ptactvo na chráněném Vrbenském rybníku. Počasí nám přálo a vycházka se vydařila.
Informace k provozu MŠ od 10. 5. 2021
Vážení rodiče,
ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě jednání vlády ČR informovalo, že budou mateřské školy otevřeny pro všechny děti bez povinnosti jejich testování.
A to od pondělí 10. května.
Zápis do MŠ
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády k ochraně obyvatelstva v souvislosti s koronavirem a onemocněním COVID-19 opatření k organizaci zápisů k předškolnímu vzdělávání pro školní rok 2021/2022 (číslo jednací: MSMT-6651/2021-1)
Z důvodu mimořádných opatření bude zápis dětí do mateřských škol probíhat bez přítomnosti dětí.
Od 2. května 2021 do 16. května 2021 bude na webových stránkách školy spuštěna aplikace online zápisu.
Od 24. 4. 2021 budou na webových stránkách školy www.zssvino.cz zveřejněny aktuální informace o zápisu.
Jarní práce na zahrádce
Na té naší zahrádce
nic neroste bez práce.
Naši malí zahradníci
zasadili sazenici.
A když slunce bude hřát
a zahradníci zalévat,
na kedlubnách si pochutnají,
z dobré práce radost mají.
Informace k výuce a testování žáků
od 12. dubna 2021
Vážení rodiče,
Od 12. 4. 2021 bude probíhat výuka v MŠ dle pokynů MŠMT v návaznosti na jednání Vlády ČR dne
6. dubna 2021 viz. příloha č.1
Prezenční výuky se mohou účastnit pouze děti, které budou mít negativní test na COVID-19. Všechny závazné informace k testování jsou uvedeny v příloze č.2 a jsou označeny oranžovou barvou.
Testovat budeme 2x týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Testování bude probíhat tzv. samoodběrem, u kterého není nutná asistence zdravotnického personálu.
Testování dětí bude probíhat v prostorách zadního vchodu do MŠ (ze zahrady) od 6:00 do 8:00 hodin. Prosíme rodiče, aby počítali se zdržením při zobrazování výsledku testu (15-20min.) Rodiče dětí, které přijdou do MŠ mimo testovací dny, si předem domluví testování na tel.: 702 235 534.
Interaktivní výuka
Vážení rodiče, máme velkou radost, že se Vám líbí interaktivní výuka prostřednictvím iŠkoličky. Na základě pozitivní zpětné vazby jsme zajistili pokračující interaktivní program na měsíc duben, který je zaměřen na velikonoční tradice a zvyky. Můžete se kdykoli přihlásit pomocí stejných přihlašovacích údajů.
Přejeme Vám krásné prožití velikonočního období!
Online výuka
Z důvodu uzavření MŠ probíhá povinná předškolní výuka dětí distančně.
Stejně jako ve škole, i my využíváme služeb Microsoft Teams, kde na děti každý týden čekají nové úkoly a náměty. S dětmi jsme také pravidelně ve video – spojení. Při této výuce se nám osvědčilo používání nejen pracovních sešitů, ale i interaktivního programu iŠkolička. Naši předškoláci zvládají online výuku úspěšně a my jsme moc rádi za pozitivní zpětnou vazbu.
Touto cestou bychom také chtěli poděkovat rodičům za spolupráci, vstřícnost, trpělivost a za fotografické sdílení zadaných úkolů a úspěchů.
Děkujeme a snad se již brzy setkáme!
Pomáhám přírodě a poznávám ji
V průběhu kalendářního roku 2020 se žáci ze třídy Motýlek na MŠ Polanecká zúčastnili XV. ročníku přírodovědné soutěže s názvem „POMÁHÁM PŘÍRODĚ A POZNÁVÁM JI“2020. Tento projekt pro mateřské školy v Ostravě připravili pracovníci Střediska volného času Korunka, konkrétně Střediska Přírodovědců v Ostravě – Porubě. Loňský ročník byl zaměřen na téma „Život ve vodě a u vody“. Společně s dětmi jsme poznávali význam vody v přírodě a pro člověka, učili se poznávat vodní živočichy (bezobratlé, ryby, obojživelníky, plazy, ptáky, savce), ale také rostliny a dřeviny. Absolvovali jsme exkurzi do chovatelské stanice Střediska přírodovědců, zúčastnili se výukových terénních programů, např. do zámeckého parku a rybníku v Porubě, do okolí rybníků v Polance, k PR Rezavka nebo PP Svinovské tůně. V rámci tohoto projektu jsme se zúčastnili výchovně vzdělávacího programu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Navštívili jsme Mlýnskou dolinu a její „živé stavby“ s jejich zařízeními v provozu. Měli jsme možnost si uvědomit, jak ojedinělé postavení měla a má voda. Pozorovali jsme vodní mlýn, hamr, vodní valchu, pilu. Děti se seznámily se stavbou, funkcí a významem rybníka pro člověka.
Na podzim jsme se vydali do Botanického parku ZOO Ostrava „Cestou vody“, na procházku podél vodotečí, mokřadů, lesních tůní a rybníků a nahlédli jsme do domova vodních a bahenních rostlin a živočichů. V exteriérech Střediska přírodovědců v Ostravě – Porubě jsme se zúčastnili akce „Den zvířat“ jako náhradu za dubnové zrušení Dne Země. Čekaly nás různé přírodovědné aktivity, workshopy, soutěže, prohlídka živých zvířat, které nám připravili žáci Chovatelského kroužku. Mohli jsme zhlédnout prezentaci Kynologického oddílu Městské policie Ostrava i agility s cvičenými psy.
Aktivně jsme se zapojili do mezinárodního projektu Ekoškola, jehož jedním tématem byla i „Voda“. Děti poznávali význam vody a proč je důležité vodou šetřit. Dozvěděli se, odkud se bere voda v kohoutku, v jejich škole a kam putuje voda odpadní. Zamýšleli se nad rozdílem mezi vodou z kohoutku a vodou balenou. Seznamovali se s principy šetrného úklidu. Děti ve škole zjišťovali, jak velkou mají spotřebu vody, jakou vodu pijí a jaké čisticí prostředky se ve škole používají. Sami navrhovali, jak vodou ve škole šetřit. Během celého roku jsme s dětmi pečovali o zeleninovou zahrádku, pozorovali vodu v přírodě, v chovatelském koutku jsme pečovali o akvarijní rybičky a v letních měsících také využívali mobilní terárium pro pozorování drobného hmyzu. V zimních měsících jsme se starali o ptáky na krmítku.
Po vyhodnocení projektu „Pomáhám přírodě a poznávám ji“ získali děti ze třídy Motýlci nejen účastnický list za aktivitu a rozvoj ekologického myšlení, ale také individuální drobné dárky a předměty, a společné hry a hračky pro celou třídu.
Interaktivní výuka
Vážení rodiče,
jelikož je naše MŠ uzavřena, zajistili jsme pro Vás a Vaše děti přístup k interaktivnímu programu – zkušebně na jeden měsíc. Velmi podobné programy používáme s dětmi při interaktivní výuce v MŠ a děti je tak dobře znají. Přístupové informace i s posupem k přihlášení Vám zašleme na email.
Online výuka pro předškoláky
Pro rodiče předškoláků, kteří nechodí z důvodu covidu 19, nebo jsou nemocní do MŠ.
Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:
• společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry,
• věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte,
• s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky,
• zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“…),
• podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena…),
• zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata…),
• dbejte na pravidelný režim,
• podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí…),
• využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti, pohybové aktivity…),
• povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité,
Pro děti, které nebudou v MŠ celý týden, budeme zasílat e-mailem úkoly na vypracování.
Vánoce v MŠ Polanecká
Ve čtvrtek dne 17. prosince v naší mateřské škole proběhlo vánoční posezení. Děti nejprve společně posvačily, vychutnaly si donesené cukroví, ale i to, které jsme společně upekli. U ozdobeného stromečku jsme si připomenuli vánoční zvyky a tradice, za doprovodu klavíru a hudebních nástrojů jsme si zazpívali koledy. Krásným zakončením bylo objevování dárečků pod stromečkem.
Mikulášská návštěva
V pátek 4.12.2020 proběhlo v naší mateřské škole Mikulášské dopoledne.

Pohádkové představení
Dnes si děti ze třídy Motýlek připravily divadelní představení pro děti ze třídy Berušek. Na programu byla pohádka „O budce“. Děti si postavili budku, nachystaly rekvizity a nechyběl nám ani kašpárek, vypravěč!
Inkluze v mateřské škole
Letošní školní rok se naše školka zapojila do projektu „Podpora inkluzivního vzdělávání pro sociálně vyloučené lokality v Ostravě“, který zaštiťuje spolek Rodinné a komunitní centrum Chaloupka. Projekt je zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání na území města Ostravy. Jeho cílem je posílit rovné příležitosti dětí předškolního a školního věku. Stěžejní aktivitou je personální podpora mateřských škol v podobě zajištění pozice školního asistenta po celou dobu projektu – jedná se o MŠ Polanecká a MŠ Stanislavského.
Děti mají díky projektu možnost navštěvovat Nefromální předškolní centrum Chaloupka, kde odborný specialista poskytuje individuální práci s dětmi předškolního věku v oblastech individuálního zvládání soustředění a systematické práce, zaměřuje se na komplexní rozvoj komunikativních dovedností dětí v předškolním zařízení, zvyšování kvality všech složek jazykových projevů, rozvíjení poznání a myšlení současně se správným vyjadřováním, na prevenci narušené komunikační schopnosti.
Předškolní věk je obdobím, ve kterém dochází k extrémnímu a rozhodujícímu rozvoji komunikačních kompetencí. Proto je nezbytný cílený rozvoj řečových dovedností od počátku předškolního vzdělávání až po nástup do základní školy. Stejně tak je nutné předcházet vzniku deficitů v komunikačním procesu. Schopnost komunikovat je základní podmínkou úspěšného přechodu do první třídy základní školy. V současné době přibývá dětí, které mají slabší slovní zásobu, potíže s výslovností a s kulturou mluveného projevu. Byli bychom rádi, kdyby tento projekt podpořil komunikativní dovednosti dětí a pomohl k utváření pozitivních vztahů.

Dramatizace pohádky „Boudo budko“
Děti ze třídy Berušek dnes dramatizovaly pohádku a zahrály si na zvířátka.
Uspávání broučků
V pondělí 2.11. 2020 si děti ze tříd Berušek i Motýlků vyrobily krásné malé broučky, ktérým jsme následně společně vytvořili teploučký domeček z listí pod stromy. Broučky jsme uspali a uložili do této měkké postýlky a uvidíme se s nimi opět na jaře.
Seznamte se – jsem zámecký park a zámecký rybník
Dne 6.10.2020 se děti ze třídy Motýlci zúčastnili terénního výukového programu s názvem „Seznamte se – Jsem zámecký park a zámecký rybník“. Výukový program byl součástí přírodovědného projektu „POMÁHÁM PŘÍRODĚ A POZNÁVÁM JI 2020“, které pořádá Středisko přírodovědců v Porubě, a kterého se naše děti účastní.
Prozkoumávali jsme okolí Zámku v Ostravě-Porubě. Spolu s lektorkou jsme poznávali místní lokalitu, stromy, rostliny a živočichy vázané na zdejší biotopy, určovali jsme dle klíče, pozorovali dalekohledem, hráli si a soutěžili. Učili jsme se o významu přírody pro život na Zemi, o vodních ekosystémech, pozorovali jsme rybáře a jejich úlovky, vodní živočichy a rostliny. Také jsme se seznámili s historií a současností Zámku Poruba.
Den zvířat
Dne 2.10.2020 se v exteriérech Střediska přírodovědců v Ostravě – Porubě uskutečnil „Den zvířat“ jako náhrada za dubnové zrušení Dne Země. Zúčastnily se ho děti ze třídy Motýlci. Čekaly nás různé přírodovědné aktivity, workshopy, soutěže, prohlídka živých zvířat, které nám připravili žáci Chovatelského kroužku. Mohli jsme zhlédnout prezentaci Kynologického oddílu Městské policie Ostrava i agility s cvičenými psy. Z celé akce jsme si odnesli spoustu zážitků i propagačních materiálů pro školku.
Podzim v Poodří
Jako každoročně, tak i letos absolvovaly děti ze třídy Motýlek podzimní vycházku okolo rybníků v Polance. Terénní výukový program si pro nás připravil pan J.Mayer, pracovník Ekocentra Českého svazu ochránců přírody Alces v Ostravě. Akce se uskutečnila 24.9.2020 v rámci projektu „Pomáhám přírodě a poznávám ji 2020“, který pořádá středisko přírodovědců v Ostravě-Porubě.
Prošli jsme se nádhernou přírodou Poodří, seznámili se s rostlinami rostoucími okolo rybníků, ale i v nich. Za použití přírodovědných pomůcek, náčiní, zoologických a botanických klíčů jsme určovali vodní ptáky, drobné savce, obojživelníky i vodní hmyz. Zúčastnili jsme se odchytu drobných ptáků, jejich určování a kroužkování. Pracovníci Ekocentra si pro nás připravili soutěže, kvízy a hry, za které nás odměnili diplomy a drobnými předměty.
Cesta dřeva
Dne 22.9.2020 všechny děti naší MŠ navštívily Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Paní učitelky spolu s odborným lektorem připravily výchovně vzdělávací projekt „Cesta dřeva“. Projekt, který bude probíhat i do budoucna, je hrazen EU a je součástí Operačního programu „Výzkum, vývoj a vzdělávání“ – Šablony III. Cílem aktivity je propojit teoretické znalosti ze školního prostředí s jejich využitím v praxi. Pomocí projektové výuky jsou děti vedeny k samostatnému zpracování určitých úkolů či řešení problémů spjatých s životní realitou. Děti spolupracují na dosažení cíle projektu, který je představován určitým konkrétním výstupem, tj. výrobkem, praktickým řešením problému aj. Projekty mají podobu integrovaných témat. Děti se učí samostatnému řešení úkolů, vzájemné spolupráci a respektu, odpovědnosti, využívání svých znalostí, práci s různými informačními zdroji a řešení problémů. Dále rozvíjejí své komunikační dovednosti, tvořivost, aktivitu a fantazii.
Přímo v přírodě jsme poznávali a určovali druhy dřevin, jejich stavbu, plody, kvalitu dřeva a význam dřeva. Seznámili jsme se s použitím dřeva na různé stavby a výrobu předmětů. Pozorovali jsme dřevěné stavby, dřevěné vozy, stroje, nářadí i předměty denní potřeby. Shlédli jsme v provozu dřevěný vodní mlýn, hamr, lis, prádelnu, pilu a další objekty. Ve školce jsme si pak sami vyzkoušeli práci se dřevem, manipulaci s dřevěnými kostkami a hračkami, zpracovávali jsme pracovní listy a plnili nejrůznější úkoly.
ZOO Ostrava – Cesta vody
V polovině měsíce září, 14.9.2020, navštívily všechny děti z naší MŠ areál ZOO Ostrava. A zatímco mladší děti pozorovaly volně žijící zvířata, procházely lesoparkem, poznávaly zvířecí obyvatele a rostliny v okolí, starší děti se vydaly do Botanického parku ZOO „Cestou vody“. V rámci projektu Střediska přírodovědců s názvem „ Pomáhám přírodě a poznávám ji 2020“ jsme se
vydali na procházku podél vodotečí, mokřadů, lesních tůní a rybníků. Nahlédli jsme do domova vodních a bahenních rostlin, které se zde vyskytují. Dřevěná lávka nás převedla přes jižní rybník na vyvýšenou vyhlídku, která nabídla příjemný prostor pro relaxaci. Ptačí a Sluneční louka potěšila naše děti hracími a odpočinkovými prvky.
Jižní rybník je domovem velkého hejna pestře zbarvených karasů, které jsme si mohli nakrmit. Cestou jsme potkali i místního lektora, který nás zasvětil do světa ptáků, i vodních, seznámil nás s jejich hnízděním, ukázal druhy hnízd a ptačích budek a vysvětlil význam ochrany přírody.
Počasí nám přálo, výlet se vydařil a ve školce jsme usínali plni emocí.
Divadlo loutek
V pondělí 20. 1. 2020 jsme s dětmi navštívili ostravské Divadlo loutek
a shlédli pohádku „O mašinkách“.Pro některé děti to bylo první seznámení s opravdovým divadlem, a proto nadšeně sledovaly pohádku a živě se zapojiy do děje. Na závěr herce odměnily hlasitým potleskem.Lesní škola Ostrava
Děti ze třídy Motýlek si v lednu také udělaly výlet do Lesní školky Ostrava,
Návštěva svinovské knihovky
V lednu navštívily děti ze třídy Motýlek svinovskou knihovnu. Prohlédli si prostory, naučili se jak se správně chovat ke knížkám a taky měli možnost si jich pár prohlédnout…