PROVOZ MŠ
6:00-16:00
ŠKOLNÍ ROK 2022 / 2023
Zákonní zástupci jsou zodpovědní za to, že předávají dítě zcela zdravé, bez respiračních onemocnění. Učitelky mají právo v zájmu zachování zdraví ostatních dětí nepřijmout dítě se známkami nemoci.
Přivádění dětí do mateřské školy: 6:00-8:00
Odvádění dětí po obědě: 12:00-12:20
Odvádění dětí po odpolední svačině 14:30-16:00
AKCE
BŘEZEN / DUBEN 2023
28.3.2023 Planetáium Ostrava
podrobnější informace naleznete na nástěnce v MŠ
30.3. VELIKONOČNÍ DÍLNY S RODIČI 15:00 hod
LOGOCHVILKY
V pondělí 20.3.2023 se konaly v naší mateřské škole „Logopedické chvilky“ pro rodiče a jejich děti. V průběhu této logopedické chvilky se prolíná teorie s praktickými ukázkami pro zdravý rozvoj řeči. Společně jsme se přesunuli do pohádky „O červené Karkulce“. Karkulka měla pro děti připravené různé úkoly. Zábavnou formou jsme prováděli různé oromotorické, dechové, artikulační aj. cvičení. Také jsme vytvořili rozkvetlou louku se spoustou kytiček, začarovaný les s malými i velkými stromy, přepočítali jsme barevné kamínky, kterými jsme vlkovi naplnili břicho. A jak to všechno dopadlo? Dobře. Nakonec zazvonil zvonec a pohádky byl konec.

Zpívánky s Kamilem Kapčuchem
V úterý 21.3.2023 nás poprvé navštívil se svým programem hudebník Kamil Kapčuch, který dětem zprostředkoval netradiční ztvárnění zpívaných příběhů o zvířátkách i rodinných tramotách.
Oslava narozenin v MŠ
Základním principem oslavy je rituál. Pokaždé je to úplně stejné a dětem se to tak líbí, jsou díky tomu v klidu, protože přesně ví, co je čeká.
Děti oslavenci zazpívají oblíbenou narozeninovou písničku, popřejí a nedočkavě čekají na pohoštění, ať už v podobě dortu, bonbónu nebo nějaké dobrůtky.
Solná jeskyně Atlantida
S dětmi jsme opět navštívili solnou jeskyni, ve které si mohly pohrát, ale také využít pobyt ku prospěchu dýchacího ústrojí i imunitního systému.
Lyžařský kurz SKALKA
Ve dnech 20. 2. – 24. 2. 2023 se děti ze všech MŠ Ostrava-Svinov zúčastnily lyžařského kurzu na „Skalce“. První den se nejprve seznamovaly s areálem, poté proběhlo rozřazování do jednotlivých družstev. Pod dohledem zkušených instruktorů se děti seznámily s nácvikem a technikou lyžování,
ti zkušenější přešly rovnou na svah.
Na závěr týdne proběhla soutěž, které se zúčastnili i rodiče malých lyžařů.

TÉMA : Sněhulík u lékaře
Přírodovědecká stanice v Porubě
STOPY

Přírodovědecká stanice v Porubě připravila pro děti zajímavý výukový porgram, který dětem umožnil rozšířit znalosti z oblasti přírody. Děti se seznámily s některými živočichy, které mohou potkat v českých lesích a na přilehlých polích. Naučily se jak se odlévá sádrový odlitek stopy zvířat a poznat jaké zvíře stopu zanechalo.
Hasičské muzeum města Ostravy
Ve středu 15.2. navštívily děti ze třídy Berušky spolu s dětmi miniškolky Klubík Hasičské muzeum města Ostravy v Přívoze. Muzeum sídlí v krásné secesní budově, a jen cesta k němu poschoďovým vlakem, po několika eskalátorech, skleněným výtahem a tramvají byla velmi dobrodružná.
V expozici je zařazeno množství sběratelských modelů aut, techniky, nášivek a předmětů, hasičské přilby, uniformy, jsou zde představeny modely požáru hotelu, dopravní nehody vlakové soupravy převážející chemické látky, požáru důlních prostor, požár hotelu a dopravní nehody automobilu v tunelu.
V kinosále s velkoplošnou projekcí jsme shlédli film ze zásahu Integrovaného záchranného systému, v interaktivní části muzea jsme asistovali při záchraně osob při dopravní nehodě, pomáhali jsme hasičům-lezcům při záchraně ve výšce a v hloubce. Nakonec jsme si vyzkoušeli historické ruční hasičské stříkačky, stroje pro údržbu hadic a historické kočáry a vozy. Odcházeli jsme plni nadšení a zážitků.

Divadlo Šapitó
Herci divadla Šapitó zavítali do naší MŠ poprvé a hned v dětech zanechali netradiční zážitek. Spojením divadla a prvky nového cirkusu (žonglování, chůze na chůdách) se podařilo hercům děti vtáhnout do děje. Vtipný příběh „O odvážné Molly“ zavedl děti do království, které navštívil zlý obr, ale jak už to v pohádkách bývá, dobro zvítězilo nad zlem a odvážná Molly pomocí lsti obra z království vyhnala.
Představení se dětem moc líbilo a z pohádky byly nadšené.
Vítejte v Tramtárii
Kabaret „Vítejte v Tramtárii“ Zdeňka Kačora zavedl děti do bájné země, kde si mohly hrát na všechno a fantazii se tentokrát meze nekladly. V tomto písničkovém kabaretu, se právě pomoci písniček přenesly do různých zemí a prožívaly zajímavé příběhy.
Kabaret byl zaměřen na interaktivní komunikaci s dětmi, který je do dění aktivně zapojojil..

Karneval s myškou
Klárkou a veverkou Terkou
Na úterní ráno 24. ledna se všechny děti těšily, protože se konal maškarní karneval plný her, soutěží a tancování. Ožily princezny, víly, zvířátka, „betmeni“, „spajdrmeni“ i představitelé různých povolání.
O karnevalový rej plný her a soutěží se postaraly myška Klárka a veverka Terka z divadélka Ententýky.
Za všechny výkony v soutěžích dostaly děti sladkou odměnu, a jak si tento den v MŠ děti užily Vám napoví fotečky.

Zimní hrátky v MŠ
Počasí přímo vybízelo jít ven a my tomuto sněhovému
lákání nedokázali odolat.
Brrr, to je zima!
Krmítko – šišková pochoutka pro ptáčky
Při návštěvě přírodovědecké stanice se děti dozvěděly, které ptáky můžeme v zimě pozorovat a také čím je přikrmovat. Tentokrát si děti mohly vlastnoručně krmítko z dostupných materiálů a přírodních surovin vyrobit. Nejjednodušší výroba krmítka pro ptáky je krmítko z borové šišky. Na její vrchol si děti upevnily provázek a šišku namočily do rozpuštěného nesoleného sádla. Ještě zatepla si šišku obalily v semínkách. Pak už stačilo šišku přivázat na větev a ptáčky pozorovat.

Tři králové v MŠ
6. ledna se slaví slavnost zjevení Páně, lidově se svátku říká Tři králové. Tři králové byli mudrci z východu, kteří navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě.
Mudrcové se chtěli nově narozenému králi poklonit a přinést mu dary. Naložili proto největší drahocennosti své doby – zlato, kadidlo a myrhu na velbloudy a vydali se na dalekou cestu.
Tuto tradici jsme dětem oživili formou dramaticky ztvátněného příchodu třech králů do MŠ a zaspívali si známou píseň „My tři králové jdeme k vám“.
Děti se dozvěděly jak se králové jmenovali a jaké Ježíškovi přinesli dary. Při návštěvě římskokatolického kostela ve Svinově se děti seznámily s tradicí sbírky potřebným a nuzným lidem.

Vánoční dopoledne v MŠ
I letos bylo pro děti připraveno posezení u vánočního stromečku s nadílkou a ochutnávkou cukroví. Pod vánočním stromečkem dětem „školkový“ Ježíšek nadělil spoustu dárků, které rozsvítili dětská očička. Ale než jsme přešli k rozbalování, sešli jsme se všichni u klavíru a zazpívali si tradiční koledy. Letos byla nadílka opět bohatá a děti byly nadšené.

Živý betlém
Dne 19.12.2022 děti naší MŠ navštívily kostel církve Českobratrské husitské. Poslechly si vánoční příběh „Proč mají pavoučci na zádech kříž“ v podání pana biskupa. Zaspívali jsme si koledu za doprovodu houslí a prohlédli si modely betlémů z různých materiálů.
Na farní zahradě jsme navštívili „svatou rodinu“, kterou nám představil sám „sv. Josef, zaspívali jsme Ježíškovi a pohladily si živá zvířátka.

„PERNÍČKOBRANÍ“
Letošní „Vánoční dílničky“ jsme obohatili o akci nazvanou „Perníčkobraní“
Pravou vánoční atmosféru pomohly vytvořit tradiční dobroty, které k Vánocům neodmyslitelně patří, a to perníčky.
Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem odvážným maminkám, které se do soutěže zapojily. První tři místa byla ohodnocená samotnými dětmi a maminky byly obdarovány dárky.
Děti si také s rodiči vyrobily vánoční dekorativní předměty a rodiče využili jarmarku v MŠ k zakoupení dětských výrobků.
Ke spokojenosti všech zúčastněných byla akce velice úspěšná.


Vánoční dílny v knihovně
Po příznivém ohlasu dětí na místní knihovnu jsme se v pondělí 12.12. tamtéž zúčastnili výtvarné dílny. Děti si za pomocí učitelek a knihovnic vyráběly vánoční ozdoby na stromeček. A vzhledem k tomu, že napadlo hodně čerstvého sněhu, tak jsme si ho dostatečně užili.

Slezskoostravský hrad
V pátek 9.12.2022 jsme se rozhodli navštívit předvánoční Slezskoostravský hrad. Prohlédli jsme si krásnou „Výstavu Betlémů“, připojili se k megapřání Ježíškovi za všechny naše děti a pokochali se vánoční výzdobou. Potom jsme navštívili interiéry a exteriéry hradu, zastavili se u zajímavých míst, trochu se protáhli na „dračí“ průlezce, zašli do hradní zbrojnice a vězení. Do školky jsme si přivezli nejen propagační materiály, pohlednice a omalovánky, ale i spoustu pěkných zážitků.

MŠ Polanecká se zapojila do charitativnícho projektu „Balíček pro radost“
Touto cestou chceme poděkovat všem, kteří přispěli krásnými dárky.
Knihovna Svinov
Ve čtvrtek 8.12. děti naší MŠ navštívily místní knihovnu ve Svinově. Paní knihovnice si pro nás připravily výchovně-vzdělávací program pod názvem „Úsměv pro žabku“. Při čtení knížky spisovatele Premyslawa Wechterowicze jsme se na pozadí i promítaných obrázků dozvěděli, co zaručeně zvedne náladu, když je jednomu smutno. Seznámili jsme se s mnoha zvířátky v lese i u vody, vybarvili si obrázek, zahráli zajímavé hry. Potom jsme se už mohli projít celou knihovnou, prohlédnout si literaturu a půjčit si knihu. Byli jsme seznámeni s knihovnickým řádem, se správnou manipulací s knihou, a někteří z nás dostali i přihlášku do knihovny.

Mikulášská nadílka
Každoročně děti s napětím očekávají známou trojici Mikuláše, čerta a anděla, a proto tradičně 6.12.2022 navštívil Mikuláš s vysokou berlí a za ním jeho pomocníci s knihou hříchů naší mateřskou školu. Děti se zatajeným dechem sledovaly čerta, objevilo se i pár slziček, ale nakonec shovívavý Mikuláš a anděl ochránce všem dětem nadělil balíček dobrot.

Rozsvícení vánočního stromu
Rozvícení vánočního stromu před kostelem doprovázelo zpívání dětí z naší mateřské školy
Solná jsekyně
Děti ze třídy Berušky navštívily Solnou jeskyni ATLANTIDA a nechaly se unést pohádkovou atmosférou. Na relaxačním lehátku a válendě si mohly odpočinout za zvuků uklidňujících tonů hudby. Jeskyně je postavena z jodo-bromové soli z polské Klodawy, z Pákistánu a z Mrtvého moře. Skladba těchto druhů solí je pro naše podnební pásmo střední Evropy přirozenou. Unikátní mikroklima solné jeskyně zajišťuje odpovídající vlhkost vzduchu a vyhřívaná podlaha. Vede k vysoké bakteriologické čistotě a odstraňování záporných iontů. Děti se učily nejen správnému dýchání, ale mohly i manipulovat se solí, obdivovat její tvar a barvu.
Poté děti navštívily spřízněnou školičku Klubík, prozkoumaly jejich hračky a splnily drobné úkoly.
Přírodovědecká stanice Ostrava-Poruba
Děti se zúčastnily říjnového výukového programu
„Ježkův rok“
a seznámily se se způsobem života ježků, ježčím jídelníčkem, rozmnožováním, jak ježkům ve volné přírodě můžeme pomoci a také jak se staráme o ježky, které máme jako domácí mazlíčky.
Součástí výukového programu byla prohlídka expozice ryb, plazů, ještěrů a králíků.

Dýňování
K podzimu neodmyslitelně patří oblíbené dlabání dýní. Děti si donesly na odpolední akci dýňičku a potřebné náčiní k dlabání a vyřezávaní dýní – děkujeme rodičům za skvělou spolupráci. Aby nebylo dlabání dýní málo, děti si také mohly vymodelovat dýni v keramickém koutku a vyrobit papírový zápich na ozdobu do květináče. O tom, že se dýňování vydařilo, svědčí úsměvy našich dětí i rodičů, kteří si akci užili. Všechny vydlabané dýně jsme vystavili u vstupního vchodu naší MŠ, aby mohli kolemjdoucí obdivovat nádherně rozsvícené dýňové výtvory.
BROUČKIÁDA
Broučkiáda je den, kdy se všichni broučci ukládají na podzim k dlouhému zimnímu spánku a probudí se až na jaře. Děti jsme na tento den připravovali nejen vyráběním berušky z ořechové skořápky a motýlka ze žaludu, ale také povídáním o hmyzu, zvířátkách a přírodě, které se ukládají k zimnímu spánků. Pro ty zvířátka, která neodpočívají přes zimu, jsme za spolupráce rodičů nasbírali kaštany a předali je přírodovědecké stanici v Porubě.
Dopolední uspávání broučků doprovázelo krásné podzimní počasí, a tak si děti užily zábavné dopoledne plné her – hledání broučků (kaštanů) v trávě, sběru lístečků (peřinky a polštářků) pomocí kolíčků a přenášení nektaru (písku) do kyblíčků. Samotné uspávání broučků jsme zakončili přednesem básničky.
Během měsíce října sklízíme nejen úrodu malin a vlašských ořechů, ale také spadané listí
Zážitková akce
„Což takhle dát si…“
Dvoutýdenní podzimní téma „Ovoce a Zelenina“ jsme s dětmi zakončili zážitkovou hodinou, plnou her a ochutnávání, nazvanou „Což takhle dát si…“
V zážitkové hodině byly děti rozděleny do dvou družstev a společně postupně plnily pět úkolů. Výsledky jsme zaznamenali na výherní kartičky a následně vyhodnotili.
Prostřednictvím reálné zeleniny a ovoce jsme dětem zprostředkovali všechny potřebné smyslové zážitky a naplnily jejich rozvoj ve všech oblastech, které jsou potřebné k pochopení a zvládnutí tématu.
Touto cestou bych chtěla moc poděkovat rodičům za spolupráci při obstarávání nejen netradičního exotické ovoce, ale i toho z vlastní zahrádky a spíže.
Velké „DĚKUJI“ patří naší asistentce Míši, která byla nápomocná a zajistila spotřebiče k odšťavňování a mixování.
V neposlední řadě bych chtěla poděkovat paní kuchařce Anetce za chystání, úklid a trpělivost.
DEN ZVÍŘAT
Hry dětí v MŠ
podzimní téma: ovoce a zelenina
Během těchto dní děti nejen rozeznávaly pomocí demonstračních obrázků různé druhy ovoce a zeleniny, ale také vyprávěly, dramaticky ztvárnily pohádku „O řepě“, kreslily, tančily, vyzkoušely si praktické dovednosti v podobě pečení štrůdlu a sušení ovoce.
Při podzimní procházce svinovským parkem jsem zabloudili k místní faře, kde nás potkal pan farář a nečekaně nám zprostředkoval komentované krmení oveček.
VÝLET NA ZÁMEK KUNÍN
Projektový den byl naplánován a zaměřen na tradiční lidová řemesla, s kterými se děti prostřednictvím průvodkyně na zámku v Kuníně seznámily.
Děti byly provedeny jednotlivými místnostmi a obeznámeny s každodenním životem obyvatel v zámku i v podzámčí. Prostřednictvím diskuse děti hádaly, které předměty k jednotlivým profesím patří a jaká byla jejich funkce. Prohlídka pokračovala do kostela, který byl se zámkem spojen dřevěným zastřešeným venkovním přemostěním a návštěvou půdních prostorů, kde jsme si prohlédli důmyslný systém komínů.
I když nám počasí nepřálo, děti se nakonec proběhly v přilehlem zámeckém parku, kde se kdysi odehrávaly hry dětí ze zámecké školy a také gymnastika, která byla na zdejším vzdělávacím ústavu zavedena patrně vůbec poprvé v rámci rakouských zemí.
Volné a řízené hry v MŠ – ZÁŘÍ 2022
Na začátku školního roku je nejlepší čas zakomponovat do výuky hry a činnosti, které jsou orientovány na posilování vztahů ve skupině a vycházejí ze vzájemné spolupráce.
Prázdniny utekly jako voda a nový školní rok 2022/2023
zaklepal na dveře naší mateřské školy.
Paní učitelky přivítaly jak stávající, tak i nově příchozí děti ve třídách „Berušky“ a „Motýlci“.
Každý školní rok je pro děti vstupem do neznáma, pro zaměstnance velkou výzvou ukázat dětem, jak zvládat pochybnosti a připravit je na budoucnost.

Návštěva Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Konec školního roku je vždy i ve znamení výletů. Děti z mateřské školy Polanecká navštívily Valaškou dědinu v Rožnově pod Radhoštěm. Mohly se podívat, jak žili lidé ještě na počátku 20. století. Seznámily se s prací kováře, podívaly se, jak se vyrábí březová metla a jak se minulosti pekl chleba. Děti také velice zaujal statek s domácími zvířaty. Od průvodců děti získaly na památku i pěkné letáčky s informacemi a s úkoly na domácí vyplnění. Všem se výlet moc líbil, počasí přálo, děti si odvážely z výletu mnoho nových zážitků a těšily se, že se do dřevěného městečka vrátí znovu spolu se svými rodiči.
Aktivita byla financována z rozpočtu statutárního města Ostrava – projekt Svět řemesel 21/0778.
Hurá do školy!
Jak už to bývá zvykem, na konci června se loučíme s předškoláky, kteří opouštějí naší školku. K této příležitosti se v pondělí 13.6. konala krásná akce pasování předškoláků. A že jich letos bylo dost! My jsme rádi, že se zůčastnili také rodiče a blízcí. Pozvání přijala také paní ředitelka naší základní školy, která děti slavnostně pasovala na školáky.
A my jim přejeme mnoho štěstí a úspěchu!
Školka v přírodě
Druhý červnový týden se vydaly starší děti z MŠ Polanecké na pětidenní pobyt v rekreačním středisku Budoucnost. Na místě je přivítal skřítek Frýdlantíček, který měl pro děti připravený pestrý program.
Společně zkoumali přírodní krásy okolí, viděli Satinské vodopády, zachraňovali lesní hmyz a zůčastnili se besedy s pracovníkem CHKO Beskydy. Navštívili také ráj dřevěných soch, Aeroklub Frýdlant n. O., brouzdali lesem i loukou. Na výletě k nedalekému rybníku pozorovaly děti ryby, čápy a ostatní živočichy.
Pro pěknou památku si všechny děti si vedly svůj deník cest s obrázky, mapami a medailemi z plnění úkolů.


Besídka pro maminky dětí ze třídy Berušek
Ve středu 4.5. 2022 se děti ze třídy Berušky proměnily v myšičky a kočičky, aby svým maminkám předvedly, co se pro ně k jejich svátku naučily. Pásmo písní, her a tanečků se maminkách i všem ostatním hostům moc líbilo a odměnili děti velkým potleskem. Všechny dojaté maminky navíc dostaly od svých dětí krásný dáreček a velkou pusu s poděkováním za její lásku, starost a obětavost. Příjemně strávený čas si všichni přítomní ještě mohli prodloužit společným tvořením keramického výrobku v keramické dílničce.

Keramické dílny
Ve středu 4.5.2022 se v naší školce konaly keramické dílny pro rodiče a děti. Společně zde měli možnost vyzkoušet si práci s keramickou hlínou, které každý dostal kus. Pak už jen stačilo vybrat z předem připravených nápadů na výrobky, nebo se nechat vést vlastní fantazií. Společná tvorba nadchla rodiče i děti a většinou vyzkoušeli i více nápadů.
Po celou dobu panovala příjemná atmosféra, při které všichni rádi spolupracovali. Děkujeme všem zůčastněným za povedené tvořivé odpoledne.
Aktivita byla podpořena z projektu Svět řemesel.
Den Země
V úterý dne 26.4.2022 se děti ze třídy Motýlek zůčastnily akce Den Země, která proběhla v Ostravě – Porubě. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací, viděly ukázky původních řemesel a mohly se z blízka podívat na různá zvířátka. Součástí bylo tako mnoho zábavných aktivit a odměn. Společně jsme si připomenuli, jak důležité je starat se o přírodu a celou naší planetu.

Kurz plavání
Ve středu 20. dubna 2022 začal pro přihlášené děti kurz plavání, který bude probíhat každou středu až do konce školního roku. Hned první hodinu jsme si velmi užili!

Vítání jara
12. dubna 2022 se ve Svinově konalo vynášení Moreny a při této příležitosti vystoupily děti ze třídy Motýlek s ukázkou tradičních lidových tanců.

Na návštěvě ve škole
Ve středu 23.3. se děti ze třídy Motýlek zůčastnily zábavného dopoledne plného pokusů na hlavní budově základní školy. Hned další den jsme se byli s dětmi podívat i na průběh vyučování v 1. třídě, kde se děti také aktivně zapojily.
Divadlo Semafor – „O zeleném panáčkovi“

Sněhulík ve škole
V polovině března jsme se skřítkem „Sněhulíkem“ navštívili „základní školu“. Učili jsme se orientovat v čase a poznávat hodiny, hledali jsme shody a rozdíly v zařízení a vybavení MŠ a ZŠ při osobní návštěvě školy, jídelny, tělocvičny. Pokusili jsme se o „školu na nečisto“, abychom prověřili své znalosti, vědomosti, ale i pocity. Vyzkoušeli jsme si jednotlivé předměty – čtení, psaní, počítání, cizí jazyk, prvouku; hudební, výtvarnou a pracovní výchovu. Na tělesnou výchovu jsme zavítali do tělocvičny základní školy. Pozorovali jsme při práci žáky 1. třídy. S žáky 2. stupně ZŠ jsme ve specializované učebně prováděli chemické a fyzikální pokusy..
Sněhulík u lékaře
Na přelomu února a března jsme se skřítkem „Sněhulíkem“ navštívili „lékaře“. Prozkoumali jsme lidské tělo, seznámili se s viry, bakteriemi a nemocemi, které na nás útočí. Prakticky jsme si vyzkoušeli řadu zdravotnických profesí, seznámili se se správnou životosprávou, potravinovou pyramidou. Pověděli jsme si o úrazech a jejich předcházení, o bezpečnosti doma, venku, při pohybu. Zkusili si první pomoc.